Prethodna knjiga Tima Maršala „Zatočenici geografije“ bila je bestseler zahvaljujući načinu na koji jasno identifikuje ogroman (i često potcenjen) značaj geografskih odrednica (planina, reka, pustinja, mora) u formiranju nacija i savezništava – i upravljanju politikom. Sada Tim Maršal stupa na scenu sa knjigom „Moć geografije“, nudeći deset novih studija slučaja – Australije, Irana, Saudijske Arabije, Ujedinjenog Kraljevstva, Grčke, Turske, Sahela, Etiopije, Španije i svemira. Još jednom demonstrira kako su zastupljene države bile, i uvek će biti, uslovljene geografijom, ali ovaj put sa većim fokusom na budućnost.
Devet zemalja (plus svemir) koje se nalaze u knjizi izabrane su zbog svog potencijala kao geopolitička žarišta. Ovo su mesta gde možemo očekivati da se dese uzbudljive stvari, i to veoma uskoro. Tu su relevantna sva velika pitanja; to su mesta koja se hvataju ukoštac sa promenom klime, religijom i borbom oko resursa, i koja se, iznad svega, bore za svoje mesto u novom svetskom poretku. Sve one, upravo zbog geografije, deluju na određene načine. Kao što će na Britaniju uvek uticati činjenica da je malo ostrvo, tako će planine i obala Grčke uvek oblikovati njenu ulogu na Mediteranu, dok će lokacija omogućavati Australiji da na jednom oku drži Kinu, a na drugom Sjedinjene Države.
Maršalova knjiga je odlična za sve one koji nalaze zadovoljstvo u razumevanju sveta i koji su fascinirani promenom savezništava, ne samo u svojoj već i u ostalim zemljama. Svaki segment knjige „Moć geografije“ je kristalno jasan, ali nikako i jednostavan. Maršal pokriva puno tema, krećući se lagano kroz istoriju svake nacije, trenutne probleme i opcije za njihovu budućnosti. Bavi se pitanjem šta za Ujedinjeno Kraljevstvo znači biti svetska sila u postimperijalističkom dobu, veze između Saudijske Arabije sa Sjedinjenim Državama u doba u kome će solarni paneli zameniti naftu, iranske kvake 22 (da li da se država osavremeni i odbaci religiozne korene ili da još više pooštri mere i time rizikuje izbijanje protesta svoje nezadovoljne omladine), kao i još mnogim drugim. Pred vama je zaista oštra i koncizna evaluacija današnje geopolitike.
Izvor: geographical.co.uk
Autor: Kejti Barton
Prevod: Jelena Veljković
(без вредности)
Najčitanije
Prikaz knjige „Sapijens“ Juvala Noe Hararija
1. 1. 1970.
Prikaz memoara Britni Spirs „Žena u meni“: Kada se američki san pretvori u košmar
(без вредности)
Prikaz romana „Poslednja noć u Krivoj Reci“ Džona Irvinga
(без вредности)
Vijet Tan Nujen: Subverzivni debi koje daje novo lice staroj priči
1. 1. 1970.
Iz prve ruke: „Zaokrenuto razmišljanje“
(без вредности)