Konflikt u Vijetnamu inpirisao je brojne knjige i filmove koji su se bavili američkom perspektivom rata. Ali „bila je to tema za koju sam mislio da nije bila adekvatno pokrivena“, kaže Nujen, vijetnamsko-američki profesor na Univerzitetu San Francisko. „Želeo sam da pokažem kako je rat trajao još dugo nakon primirja.“
„Simpatizer“ je priča o kapetanu u južnovijetnamskoj vojsci koji se sa nekoliko drugova seli u Los Anđeles 1975. godine. Ono što njegovi drugovi ne znaju jeste da kapetan radi za nadređenog koji je na strani Vijetkongovaca. Nujen u svoj gotovo špijunski roman ubacuje detalje o tome kako je bilo biti Vijetnamac u Americi posle rata i o ulozi Holivuda u oblikovanju nacionalnih stavova o sukobu.
Piter Blakstok, Nujenov urednik u Grove Atlantic-u kaže da je prvo što je primetio u romanu bio glas, „tako siguran i neobičan – raspričan, ubedljiv, pomalo nadmoćan, veoma subverzivan, koji vas vrlo brzo pridobije“. Blakstok dodaje da je Nujena interesovalo zašto bi jedan mladi britanski urednik bio zainteresovan za objavljivanje romana o Vijetnamskom ratu. „Nisam baš imao odgovor na to osim da, kao mladi ne-Amerikanac, ne nosim teret prošlosti vezan za taj rat i njegov položaj u američkoj kulturi.“ On naglašava da knjigu ne bi trebalo predstavljati kao ratni roman. „Suštinski, to je književna fikcija sa predivnim glasom, uzbudljivim zapletom koji vas uvlači u mozak druge osobe. Mislim da je možda nešto najbolje što fikcija može da iznedri“, rekao je on.
Izvor: publishersweekley.com
1. 1. 1970.
Najčitanije
Prikaz knjige „Sapijens“ Juvala Noe Hararija
1. 1. 1970.
Prikaz memoara Britni Spirs „Žena u meni“: Kada se američki san pretvori u košmar
(без вредности)
Prikaz romana „Poslednja noć u Krivoj Reci“ Džona Irvinga
(без вредности)
Iz prve ruke: „Zaokrenuto razmišljanje“
(без вредности)
Delfi Kutak je pročitao: „Moja ljubav Nikola Tesla“
(без вредности)